Šachmatai – tai strateginis žaidimas: kiekvieno ėjimo metu privalote apgalvoti keletą žingsnių į priekį, kad pasiektumėte pergalę. Darbas – lyg žaidimas šachmatais, atliekant kiekvieną kasdienę užduotį, galvokite kaip laimėti visą žaidimą (t.t. paaukštinimą, pripažinimą ar naujas galimybes). Neturint strategijos galėsite pasiekti tik trumpalaikius tikslus. Siekti ilgalaikių tikslų Jums padės trijų žingsnių karjeros planas. Karjeros planas – tai žinios apie tai, ko nori ir kaip to pasiekti, konkrečios užduotys, kurias Jums reikia padaryti, kad pasiektumėte savo svajonių darbą.
1. Įvertinkite, ką jau pasiekėte. Pirmiausia, sudarykite visų savo turimų žinių ir įgūdžių sąrašą. Jame surašykite viską: įgytus mokslo laipsnius; kursus bei mokymus, kuriuos lankėte; gautus pažymėjimus ir sertifikatus; įgūdžius ir kompetencijas įgytas darbe; aprašykite visus savo išskirtinius, unikalius įgūdžius bei savybes, kuriuos galėtumėte panaudoti ir kitose srityse, kitokio pobūdžio darbuose (pvz., klientų aptarnavimo, komandų formavimo, lyderystės, technologijų įgūdžiai ir kt.). Labai svarbu, kad visus savo pasiekimus galėtume įvardyti ir pagrįsti.
2. Pasikalbėkite su savo vadovu. Pirmiausia, nusistatykite konkretų terminą iki kada turite pasikalbėti su vadovu. Pokalbio metu, paklauskite kokių kompetencijų Jums trūksta, kuriose srityse galėtumėte tobulėti. Būkite pasiruošęs, kad Jūsų nuomonės tam tikrais klausimais gali nesutapti, galite sulaukti ir kritikos. Tačiau nepriimkite to asmeniškai, o įvertinkite kaip galimybę tobulėti. Atlikite vadovo paskirtas užduotis, imkitės naujų projektų ar lankykite mokymus trūkstamoms žinios bei kompetencijoms įgyti. Jeigu vadovas Jus įvertins kaip visiškai kompetentingą, tuomet imkitės tokių projektų, kuriuose galėtumėte tobulėti (pvz., vadovauti kitokio pobūdžio projektui nei esate pratęs). Kai įgysite visas trūkstamas kompetencijas savo dabartinėje pozicijoje, galite žengti trečiąjį žingsnį.
3. Ilgalaikių tikslų siekimas. Atlikite tyrimą, išsiaiškinkite kokių žinių, įgūdžių, kompetencijų reikia Jūsų svajonių darbui ir jų siekite. Palyginkite trokštamo darbo ir savo gyvenimo aprašymus bei pagalvokite ar Jūsų gyvenimo aprašymas tikrai tinka šiai pozicijai, ar padarėte viską, kad gautumėte šį darbą, ar galite įvardyti savo patirtį šioje srityje? Būkite kūrybiškas, galbūt ir neturėjote formalių pavaldinių, tačiau buvote neformalus komandos lyderis.
Jeigu svajojate apie darbą kitoje srityje, paaukštinimą, didesnį atlyginimą ar tiesiog norite tobulėti, suplanuokite savo karjerą ir Jums pasiseks!
Šaltinis: S.Y. d‘Almeida „Planning your career. Are you playng chechers or chess?“, 2014.
Straipsnį parengė: Dovilė Vitienė