Lietuvoje kaip ir visame pasaulyje vis didėjanti problema yra jaunimo nedarbas. Siekiant sumažinti jaunimo nedarbą, vis daugiau profesinių mokyklų dalyvauja įvairiuose projektuose, kurių tikslas ugdyti asmenines savybes, suteikti praktines žinias, leisti pamatyti ir pabandyti įvairias darbo specialybes. Pateikiame keletą pavyzdžių.
1. Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla
o Projektas: „Ugdymo karjerai ir stebėsenos modelių sukūrimas ir plėtra bendrajame lavinime ir profesiniame mokyme“.
Šio projekto tikslas: siekti Nacionalinės profesinio orientavimo sistemos plėtros ir dermės, užtikrinant ugdymo karjerai tęstinumą ir prieinamumą bei lygias galimybes visiems švietimo sistemos dalyviams.
o Projektas: „Išbandyk profesiją“.
Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla kviečia bendrojo ugdymo mokyklų 5-12 klasių mokinius dalyvauti profesinio veiklinimo užsiėmimuose „Išbandyk profesiją“. Pažintinio vizito metu mokiniai susipažins su mokykla bei turės galimybę praktiškai išbandyti pasirinktą profesiją.
2. Vilniaus statybininkų rengimo centras
o Projektas: „Integravimas į rinką“.
Įgyvendinant projektą, profesinio mokymo programoje dalyvavo 76 bedarbiai. Mokymai vyko pagal formaliojo ir neformaliojo profesinio mokymo programas. Pagal formaliojo profesinio mokymo programas centras mokė apdailininkus, pastatų apšiltintojus, plytelių klojėjus, baldžius, medienos apdirbimo staklininkus, mūrininkus, betonuotojus, floristus, o pagal neformaliojo mokymo programą – gipskartonio montuotojus. Visiems, sėkmingai baigusiems formaliąją mokymo programą ir išlaikiusiems egzaminą, buvo išduoti kvalifikacijos pažymėjimai. Mokslus sėkmingai baigė ir įsidarbino 65 programos dalyviai.
3. Vilniaus technologijų ir verslo profesinio rengimo centras
o Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras yra aktyvus ir sėkmingas Erasmus+ bei kitų tarptautinių ir nacionalinių projektų dalyvis. Nuo 2007-ųjų metų vystoma projektinė veikla leidžia praturtinti būsimų specialistų – mokinių – ir profesijos mokytojų, mokymo organizatorių, mokymo centro darbuotojų kompetencijas, plėsti technologinių inovacijų diegimą mokymo procese, užmegzti sėkmingas socialines partnerystes su užsienio kolegomis.
4. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla
o Projektas: „Profesinių kompetencijų tobulinimas siekiant gerinti mokymo(si) kokybę ir tarptautiškumą“.
Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla suteiks galimybę pirminio profesinio mokymo lygmens mokiniams, profesijos mokytojams ir administracijos darbuotojams įgyti patirties tobulinant tarptautines profesines, sociokultūrines ir kalbines kompetencijas. Projektas prisidės prie LR profesinio mokymo bei 2015-2020 m. mokyklos tarptautiškumo strategijos tikslo įgyvendinimo- profesinio mokymo konkurencingumo, prieinamumo, kokybės ir tarptautiškumo didinimo.
5. Vilniaus automechanikos ir verslo mokykla
o Ši mokykla teikia ugdymo karjerai paslaugas. Vilniaus automechanikos ir verslo mokykla kviečia 10-12 klasių mokinius atvykti į profesinio veiklinimo užsiėmimus. Užsiėmimai organizuojami iš anksto suderinus vizito laiką Užsiėmimai truks vieną pamoką.
o Projektas: „Darbuotojų įgūdžių tobulinimas“.
Projekto tikslas: tobulinti darbuotojų, aktyviai veikiančių profesinio mokymo srityje (profesijos mokytojų, darbuotojų atsakingų už profesinio mokymo proceso organizavimą), kompetencijas plėtojant daugialypę kultūrą, gerbiant mokinių socialinį, kultūrinį, kalbinį ir etinį tapatumą bei vertinti namų aplinkos vaidmenį ir šeimos vertybių skirtumus bendraujant su mokiniais ir jų tėvais (globėjais, rūpintojais).
6. Kompetencijų ugdymas
o Mokėjimo mokytis kompetencijos vertinimo instrumentas (toliau MMKVI) skirtas 5–8 klasių mokiniams įsivertinti ir tobulinti mokėjimo mokytis kompetencijos nuostatas bei gebėjimus. Mokytojams MMKVI turėtų padėti išsiaiškinti, kaip mokiniai supranta savo mokymosi procesą, kokios yra jų nuostatos ir kokie gebėjimai organizuoti savo mokymąsi. Tai išsiaiškinę mokytojai galėtų lengviau įžvelgti mokymo ir mokymosi problemas, priimti pagrįstus sprendimus, kaip tobulinti ugdymo procesą. Metodinėse rekomendacijose mokytojams patariama, kaip naudotis instrumento įrankiais. Mokytojai, prieš priimdami sprendimą, kuriuos įrankius ir kada naudoti, turėtų atsižvelgti į kiekvieno mokinio mokymosi situaciją ir gebėjimus.
7. Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras
o Projektas: „Suvirinimo mokymo kokybės vystymas“.
Suvirinimo srities specialistų profesinio mokymo kokybės didinimas, atsižvelgiant į tarptautinę praktiką ir tarptautinius reikalavimus, taikomus suvirintojams. Šio projekto metu bus sukurtos 2 mokymo programos atitinkančios tarptautinius reikalavimus; VšĮ Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras bus akredituotas ATB; 4 mokytojai įgys IWS sertifikatus; pagal sukurtas mokymo programas bus apmokyta 25 žmonių pilotinė grupė.
8. Atlantos technologijos ir verslo mokykla
o Projektas: „Atrask save“.
Projektas skirtas jauniems asmenims nuo 16 iki 29 metų, kurie nepasirengę darbo rinkai ar yra bedarbiai. Vizitų metu jaunimas buvo supažindintas su profesinio mokymo programomis, mokyklos baze, sektoriniu praktinio mokymo centru, situacija regiono darbo rinkoje.
9. Alytaus profesinio rengimo centras
o Projektas: „Mokytojų profesinių kompetencijų tobulinimas tarptautinėje praktikoje“.
Šiuo projektu yra siekiama sudaryti palankias sąlygas paslaugų ir aptarnavimo specialybių profesijos mokytojams tobulinti profesinius įgūdžius ir kompetencijas.
10. Biržų technologijų ir verslo mokymų centras
o Projektas: „Profesinių įgūdžių ir gebėjimų plėtra su Erasmus+“.
Šiuo projektu siekiama kūrybiškai plėtoti užsienio partnerių patirtį, gerinant profesinio mokymo kokybę, tobulinant įsivertinimo kompetencijas, mokymo ir mokymosi procesų organizavimą, skatinant mokymosi motyvaciją, mokėjimą mokytis; gilinti profesinius praktinius įgūdžius užsienio verslo įmonėse ir mokymo įstaigose, ugdyti profesines, pagrindines, socialines, tarpkultūrines kompetencijas ir bendruosius gebėjimus; plėtoti partnerystę, bendradarbiavimą, bendruomenės narių tarptautinį judumą; mažinti socialinę atskirtį.
11. Daugų technologijos ir verslo mokykla
o Projektas: „Sveiki atvykę!“.
Projekto „Sveiki atvykę“ tikslas – įgyti žinių ir įgūdžių, susijusių su viešbučio darbuotojo specialybe: susipažinti su viešbučio organizacine struktūra, darbo organizavimo viešbutyje principais, patobulinti praktinius įgūdžius teikiant viešbučio lankytojams informaciją, apgyvendinant juos, priimant užsakymus, ruošiant viešbučio gyventojams užkandžius ir juos patiekiant į kambarius, aptarnaujant viešbučio restorano lankytojus, viešbučio ūkio tvarkymo srityje, įgyti verslumo įgūdžių, patobulinti kalbines, asmenines kompetencijas, praplėsti akiratį, susipažinti su kitomis kultūromis.
o Projektas: “Mokinių socialinio darbo praktinių įgūdžių ir gebėjimų tobulinimas ES šalyse“.
Projekto tikslas – tobulinti socialinio darbuotojo padėjėjo profesinio mokymo programos mokinių praktinius socialinio darbo įgūdžius realiomis darbo sąlygomis ES šalyse.
12. Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla
o Leonardo da Vinci mobilumo projektas: „Atrask, išmok, pritaikyk. Virėjų-padavėjų praktika užsienyje“.
Projekto pagrindinis tikslas- gilinti virėjų-padavėjų specialybės moksleivių profesines žinias, praktinius įgūdžius, bendruosius bei kalbinius gebėjimus. Vykdydami Lenardo da Vinci paprogramės, kuri yra „Mokymosi visą gyvenimą“ programos dalis (programą Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas) projektą, moksleiviai stažuotės užsienyje metu susipažino su darbo organizavimu ir darbo kultūra, įgyjo verslumo patirties.
13. Kauno informacinių technologijų mokykla
o Projektas:“Career factor: INTERNATIONAL EXPERIENCE“ (Karjera: tarptautinė patirtis)
Projekto tikslai – tai didinti profesinio mokymo įstaigų patrauklumą, orientuojantis į mokymo kokybę ir keliant mokytojų profesines kompetencijas. Taip pat didinti moksleivių integracijos į darbo rinką kiekybinius ir kokybinius rodiklius, skatinant jų verslumą bei suteikiant galimybę atlikti praktiką užsienio įmonėje. Pagrindinės projekto veiklos – tai mėnesio trukmės moksleivių praktika įmonėse bei savaitės trukmės mokytojų profesinių kompetencijų kėlimas stebint užsienio kolegų darbą bei vedamas pamokas. Planuojami projekto rezultatai: pakeltos mokytojų kompetencijos; moksleivių įgytos profesinės bei socialinės kompetencijos, reikalingos integruojantis į darbo rinką. Šie rezultatai teigiamai paveiks profesinį mokymą, kadangi gerinant mokymo procesą ir didinant kokybę yra didinimas profesinio mokymo aktualumas bei patrauklumas.
14. Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija
o Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija organizuoja įvairaus tipo kūrybines dirbtuves 9-12 klasių moksleiviams. Šios paslaugos yra teikiamos nemokamai. Visus, besidominčius menu, statyba, technika, elektronika, programavimu, logistika, geležinkelio transportu, kviečiame registruotis ir aktyviai dalyvauti.
o Projektas: „Atsakingų tyrimų ir inovacijų stiprinimas aukštajame moksle per studijų programas”.
Šio projekto metu bus patobulinti studentų ir aukštųjų mokyklų darbuotojų gebėjimai kurti žinias, formuoti įgūdžius ir nuostatas, padėsiančias įtvirtinti atsakingus tyrimus ir inovacijas studijų programose.
15. Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras
o Projektas: „Profesinio mokymo 1 pagrindinio veiksmo projektas“.
Projekto tikslas – sudaryti sąlygas besimokantiems bei profesijos mokytojams įgyti tarptautinės profesinės patirties, praktinių įgūdžių, kurie užtikrintų kokybišką praktinį mokymą. Numatomas rezultatas – praktika užsienyje leis mokiniams tobulinti profesinius darbinius įgūdžius, pažinti kitą kultūrą bei įgyti tarpkultūrinės komunikacijos patirties, tobulinti užsienio kalbos gebėjimus, įvertinti savo kompetencijas, geriau pažinti save bei sustiprinti pasitikėjimą savimi. Profesijos mokytojai savaitę gilins žinias ir praktinius įgūdžius Suomijoje. Visų dalyvių įgytos kompetencijos bus įvertintos bei pripažintos. Jie gaus Europass mobilumo dokumentą.
16. Klaipėdos laivininkų mokykla
o Projektas: „Tarptautinė patirtis jūrinio sektoriaus darbuotojų rengimo srityje“.
Projekto dalyviai, jūrinių specialybių 3 profesijos mokytojai, dirbantys su jūreivių – virėjų, jūreivių – suvirintojų, laivų motoristų – elektrikų specialybių mokiniais ir praktinio mokymo organizatorius , vyks į vienos savaitės stažuotę Vokietijoje.
17. Ukmergės technologijų ir verslo mokykla
o Projektas: ,,Profesinių įgūdžių tobulinimas užsienio šalyse“.
Pagrindinis projekto tikslas – tobulinti mokinių bei profesijos mokytojų profesinies žinias bei įgūdžius, siekiant užtikrinti sėkmingą būsimųjų darbuotojų integraciją į šiuolaikinę darbo rinką bei profesinio mokymo kokybės tobulinimą.
o Projektas: „Inovacijos ES statybos ir medžio apdirbimo versle“.
Tiesioginiai tikslai – tam, kad ruošti kvalifikuotus statybininkus bei medžio apdirbimo specialistus, gebančius sėkmingai integruotis netik Lietuvos bet ir kitų ES šalių darbo rinkoje profesijos mokytojai ir kiti ugdymo specialistai projekto vykdymo metu turėjo galimybę susipažinti su pažangiausiomis technologijomis ir medžiagomis, apsilankant pažangiose Suomijos, Austrijos ir Vokietijos statybos ir medžio apdirbimo verslo įmonėse, šių verslo sryčių asociacijose ir kt.
18. Klaipėdos siuvimo ir paslaugų verslo mokykla
o Projektas: „Praktika: nauji įgūdžiai ir patirtis“.
Mokinių 3 savaičių trukmės mobilumai bus įskaityti kaip ištisinės praktikos atlikimas, darbuotojų vienos savaitės mobilumas bus vertinamas kaip kvalifikacijos kėlimas. Be to, mobilumų metu mokiniai ir mokytojai tobulins specialybės užsienio kalbos įgūdžius, mokysis prisitaikyti prie naujos darbo aplinkos. Tai prisidės prie jų poreikių tenkinimo tobulinti profesines ir bendrąsias kompetencijas ir sudarys sąlygas jų konkurencingumo didinimui.
o Projektas: „Kokybiška praktika darbo vietoje“.
Projekto metu mokiniai ir profesijos mokytojai užsienio partnerinės mokyklose ir įmonėse tiesiogiai dalyvaus praktiniame mokyme atliekant jiems skirtas užduotis, kurios bus iš anksto suderintos tarp siunčiančiųjų ir priimančiųjų institucijų, atsižvelgiant į projekto dalyvių mokymo programas bei turimas kompetencijas. Be to, visi projekto dalyviai turės galimybę susipažinti su atitinkamos mokymo programos inovacijomis ir technologijomis. Mobilumai užsienyje taip pat sudarys sąlygas siunčiančiosioms organizacijoms ir jų mokiniams įsivertinti savo veiklos efektyvumą. Mokiniai turės galimybę įvertinti savo žinias ir gebėjimus naujoje aplinkoje ir labiau pažinti save. Mokyklos, remdamosi mokinių atsiliepimais, galės patikrinti profesinio mokymo proceso efektyvumą.
19. Kupiškio technologijos ir verslo mokykla
o Projektas: „Pagrindinio veiksmo profesinio mokymo mobilumo projektas“.
Planuojant mokinių mobilumus bus taikoma naujovė – į mobilumus vyks ne tik besimokantieji, bet ir mokyklos absolventai, siekiant padidinti jų galimybes lengvesnei integracijai į Lietuvos ir ES darbo rinką.
o Projektas: „Inovatyvių mokymo metodų plėtra“. Šio projekto tikslai: kurti patrauklią ir skatinančią mokytis visą gyvenimą mokymosi aplinką, užtikrinti profesinio mokymo patrauklumą, lankstumą bei kokybę, diegiant inovatyvius mokymo metodus; suteikti profesinių mokyklų darbuotojams (pedagogams) profesines žinias, įgūdžius ir reikiamus gebėjimus, diegiant naujus mokymo(si) metodus bei užtikrinant jų prieinamumą didesnei jaunų žmonių grupei.
20. Elektrėnų profesinio mokymo centras
o Projektas: „Europeneurs: European Young entrepreneurs“. (Jaunieji Europos verslininkai)
Šiuo projektu yra siekiama išmokyti jaunuosius europiečius vystyti savo verslumo gebėjimus asmeninėje, švietimo, socialinėje ir darbinėje aplinkose. To siekiama tam, kad jaunuoliai galėtų matyti save dabar ir ateityje šiek tiek kitaip nei įprasta kasdienoje. Yra svarbu tobulinti verslumo įgūdžius jau mokykloje tam, kad jaunuoliai nebijotų skirtingų iššūkių ir ieškotų naujų galimybių.
o Projektas: „Profession challenge in Europe“. (Profesiniai iššūkiai Europoje)
Projekto dėka siekiama skleisti žinią, kad tik mokydamiesi vaikai gali augti ir tobulėti. Tam pasitelkiamos įvairios priemonės – praktinių darbų, tyrimų vykdymas, diskusijų, pristatymų organizavimas, kurie ir yra mokymosi proceso dalis. Projekto metu mokiniams sudaromos galimybės dalyvauti įvairiose veiklose, susipažinti su kitomis šalimis, užmegzti draugystę ir bendradarbiauti.
Apibendrinant, džiugu matyti, kad vis labiau profesinės mokyklos atsižvelgia į jaunų žmonių poreikius, vykdo papildomas veiklas, kurios motyvuoja jaunus žmones ir padeda jiems siekti karjeros kur kas efektyviau.
Apžvalga parengta vykdant Erasmus+ projektą „Apprentice Preparation Training – new approaches to managing the transition from education to employment“.