Vadovo pareigos domina daugumą darbuotojų – ši karjeros pozicija yra netgi kai kurių dirbančiųjų siekiamybė. Tačiau darbuotojai vadovo darbą neretai įsivaizduoja kitokį ir tik įgiję vadovavimo patirties supranta, kad įsivaizdavimas nuo realybės skiriasi.
Apie vadovo poziciją svajoja 8 iš 10-ies
Vidutiniškai 80 proc. darbuotojų svajoja arba tikslingai siekia ir nori būti vadovais – užimti vadovaujančių pareigų nenorėtų vos 6 proc. respondentų. Likusieji šiek tiek daugiau nei dešimtadalis yra patenkinti savo dabartinėmis pareigomis ir apie buvimą vadovu nėra susimąstę ir svarstę. Tokius rezultatus atskleidė lankomiausio darbo portalo CVbankas.lt atliktas tyrimas.
Vadovu tapti norima dėl asmeninių siekių, abejonių kelia didelė atsakomybė
Didžiąją dalį darbuotojų tapti vadovu labiausiai skatina asmeninės ambicijos, didesnės prasmės matymas darbe ir didesnis uždarbis. Pasak respondentų, vadovo pozicija leistų įgyvendinti užsibrėžtus asmeninius tikslus (64 proc.), pats darbas, tyrimo dalyvių nuomone, būtų prasmingesnis (46 proc.) ir būtų galima uždirbti daugiau (46 proc.). Įtaka kitiems, sprendimų priėmimo galios turėjimas, statusas – respondentams mažiau svarbūs, tačiau statistiškai vis tiek reikšmingi dalykai.
Paklausti, kokios priežastys atgrasytų tapti vadovu, didžioji dalis CVbankas.lt respondentų atskleidžia, kad labiausiai gąsdina atsakomybė – apie trečdalį darbuotojų nenori prisiimti per didelės atsakomybės už daugelį dalykų. Ketvirtadalis šiuo metu yra patenkinti savo dabartiniu darbu ir užimamomis pareigomis, taigi vadovu tiesiog nenorėtų tapti. Dar apie ketvirtadalį darbuotojų teigia, kad jie neturi pakankamo išsilavinimo, po dešimtadalį – kad jų asmeninės savybės netinkamos vadovauti arba kad jiems trūksta patirties ar vadovavimo įgūdžių. Darbuotojai mano, jog tam tikras išsilavinimas vadovui būtinas, o asmenines savybes galima pritaikyti ar išsiugdyti.
Vadovo darbas iš šono įsivaizduojamas kitaip
Dar neragavę vadovo duonos dauguma vadovo darbą įsivaizduoja kitaip. Vidutiniškai šeši iš dešimties darbuotojų, pradėję vadovauti kitiems ir prisiėmę atsakomybę už komandą bei rezultatus, turėjo galimybės suprasti, kad darbas kitoks, nei galvojo jo dar nedirbę. Įsivaizduodami vadovo darbą, respondentai sako negalėję numatyti, kiek atsakomybės tenka vadovaujančiam asmeniui, kiek dalykų reikia kontroliuoti, sužiūrėti ir pan.
Koks vadovas darbuotojams atrodo geras ir koks – blogas?
Strategiškai mąstantis, racionaliai deleguojantis užduotis ir paskirstantis atsakomybę, gebantis vadovauti taip, kad pavaldiniai nejaustų nereikalingo streso, dalykiškas, konkretus ir taktiškas – toks, CVbankas.lt tyrimo dalyvių nuomone, vadovas yra geras. Norima, kad vadovas gerbtų savo kolegas, sugebėtų motyvuoti visą komandą bei būti pavyzdys, pastebėtų ir įvertintų darbuotojus už gerus darbus, o prireikus objektyviai išsakytų pastabas ar kritiką. Ne mažiau svarbu atrodo ir žmogiškas supratimas bei nuoširdumas.
Arogantiškas ar niurzgantis, susikoncentravęs tik į save, nemokantis planuoti laiko, paskirstyti užduočių ar tik bandantis parodyti, kad dirba puikiai, vadovas darbuotojams atrodo netinkamas. Kritikos sulaukia ir tokie vadovai, kurie negerbia savo komandos narių, nepaiso jų nuomonės nei kuria neigiamą atmosferą, kelia įtampą.
CVbankas.lt informacija