Darbas užima labai didelę gyvenimo dalį, tad svarbu imtis tokio darbo, kuris teiktų tik džiaugsmą. Kiekviename darbe būna prastų dienų, tačiau kaip suprasti, kada iš tiesų reiktų pakeisti darbą?
7 pagrindinės priežastys dėl kurių verta pagalvoti apie naujo darbo paieškas:
- Darbe jaučiate nuobodulį, nėra galimybės augti ir tobulėti. Jeigu darbas tapo monotoniškas, neliko iššūkių, tuomet kenčia ne tik Jūsų darbo kokybė, bet ir profesiniai gebėjimai.
- Įtempti santykiai su vadovu, bendradarbiais ar net įžeidinėjama. Jeigu nesutariate su kolegomis ar jaučiate nuolatinę nepagarbą, Jus gali ištikti emocinė krizė. Tausokite save ir pradėkite žvalgytis naujo darbo.
- Jūsų darbas nebevertinamas. Pykstate, kad jūsų pastangos lieka nepastebėtos? Problema gali būti kur kas gilesnė, todėl vertėtų pagalvoti apie darbo pokyčius.
- Sveikatos problemos ar nuolatiniai košmarai, susiję su darbu. Stresas, nerimas, baimė ir pervargimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Darbas neturi tapti fizine ar psichologine kančia.
- Vertybių krizė. Jeigu Jūsų etikos, moralės normos gerokai skiriasi nuo deklaruojamų darbovietėje, tikriausiai nebūsite patenkintas savo tolesne karjera.
- Pokyčiai. Darbovietė, kurioje vyksta reorganizacijos, keičiasi savininkai ar vadovai, parduodamos įmonės akcijos ar turtas, ne pati geriausia ir saugiausia vieta. Tą patį galima pasakyti ir apie kompaniją, kuri nesirūpina savo darbuotojų saugumu ar nesivadovauja darbo įstatymais.
- Prasta darbo aplinka. Šis žodžių junginys daugeliui turi skirtingas reikšmes, pvz., vienam svarbu, kad darbe nebūtų nuolatinio spaudimo dėl rezultatų, o kitam, atvirkščiai, tai gali būti privalumas. Pagalvokite, kas svarbu Jums ir ar tai suteikia Jūsų darbovietė.
Nėra stebuklingo kriterijaus, kuris leistų įvertinti, ar jau laikas pokyčiams. Tik pats galite atsakyti sau: ar tai laikinas nesklandumas, ar verta pakentėti ir palaukti, kol situacija pasikeis? Tačiau, jeigu panašios aplinkybės susiklosto jau ne pirmoje darbovietėje, tuomet laikas atsigręžti į save, nes dar kartą pakeitę darbo vietą problemos greičiausiai neišspręsite.
Jeigu nusprendėte keisti darbovietę, turite daryti tai apgalvotai. Pirmiausia, derėtų gerai išsianalizuoti savo stipriąsias ir silpnąsias savybes, išsiaiškinti, kokio darbo norėtumėte. Savęs pažinimas apima ne tik savo asmenybės savybių įsisąmoninimą, bet ir įvairių įgūdžių, gebėjimų, darbo vertybių ir interesų pažinimą. Pamąstykite apie būdus ir galimybes, kaip gauti trūkstamų žinių, atnaujinkite savo gyvenimo aprašymą bei socialines paskyras. Jei nujaučiate, kad bus geriau, jei naujo darbo paieška išliks paslaptyje, nedarykite šių dalykų: nekalbėkite apie tai socialiniuose tinkluose, nenaudokite darbinio pašto bendraudami su kitais potencialiais darbdaviais, darbo pokalbių laiką pasirinkite laisvu nuo darbo metu. Tačiau, nedarykite klaidos ir nemeluokite esamam darbdaviui, kad einate į susitikimą su klientu, ar naujam darbdaviui, kad šiuo metu niekur nedirbate ir dirbti galėsite pradėti bet kada. Išaiškėjęs melas gali turėti labai skaudžių pasekmių Jūsų tolesnei karjerai. Vadovas į žinią, kad ieškote naujo darbo gali reaguoti neigiamai, tad kad išvengtumėte nepageidaujamų pasekmių, apie naują darbą informuokite tik tuomet, kai jau būsite sutarę dėl įdarbinimo su naujuoju darbdaviu.
Nors spontaniški sprendimai kurį laiką suteikia palengvėjimo jausmą, energijos ir ryžto imtis naujų darbų, tačiau ilgainiui euforija išsisklaido. Kad išvengtumėte nusivylimų, nusprendę pakeisti esamą darbą, darykite tai tik gerai apgalvoję.
Parengė Dovilė Vitienė