Kai kurie žmonės jau nuo vaikystės žino, ką nori dirbti ir tikslingai to siekia. Tačiau, daugumai tenka patirti daug nusivylimų kol galiausiai supranta tikruosius savo norus. Sprendimams įtakos turi įvairūs išoriniai veiksniai – draugų ar artimųjų patarimai, darbo rinkos perspektyvos ir pan., bei vidiniai veiksniai – domėjimosi sritys, neapsisprendimas ar abejonės, polinkiai į tam tikras veiklas ir pan. Tačiau, tik gerai pažinodamas save žmogus gali padaryti tinkamiausią sprendimą, t.y. tokį, kuris leis realizuoti save ir jaustis laimingu studijuojant ar dirbant pagal pasirinktą profesiją.
Nėra blogų profesijų, yra neteisingas pasirinkimas. Svarbu atrasti tokią veiklos sritį, kurioje būtumėte geriausias. Labai svarbu būti sąžiningu sau ir realiai įvertinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, interesus, išsikelti realų karjeros tikslą. Atsakykite į keletą paprastų klausimų, kurie gali padėti rasti atsakymus. Atsakymams skirkite pakankamai laiko, atsipalaiduokite, visas kilusias mintis užrašykite popieriuje. Atsakykite į šiuos klausimus:
- Kas man svarbu, reikšminga? Kas yra reikšminga būtent Jums? Ką veikdami didžiuotumėtės savimi? Negalvokite, ką kiti laiko prasmingais dalykais, galvokite, kas yra prasminga Jums.
- Ką man smagu, malonu veikti? Jeigu turėtumėte galimybę, kokios veiklos neatsisakytumėte imtis tuojau pat? Sugalvokite kuo daugiau veiklų, kurios Jums teiktų malonumą.
- Kokie yra mano gabumai, stipriosios pusės? Kokioje srityje, veiklose galite pasirodyti geriausiai? Kokie yra Jūsų gabumai ir įgūdžiai?
- Ką svajoju veikti? Ką jau seniai norėjote padaryti, bet taip ir neįgyvendinote? Ką veiktumėte, jei neliktų jokių „turiu” ir “privalau“?
- Kaip įsivaizduoju save po 20-ies metų? Ką turėtumėte būti nuveikęs?
Atsakę į šiuos klausimus geriau suprasite save bei savo norus. Galbūt atsakymuose pastebėsite tam tikrus dėsningumas ar sąsajas. Pavyzdžiui, suprasite, kad Jums labai patinka prižiūrėti gėles, o po penkiolikos metų įsivaizduojate save grožintis išpuoselėtu sodu. Tada suprasite, kad norite dirbti gėlių parduotuvėje.
Galite paprašyti savo draugų ar artimųjų, kuriais pasitikite, kurie Jus visuomet palaiko, pagalbos. Paprašykite jų išvardyti 3 Jūsų asmenines savybes, kurias vertina, 3 Jūsų išskirtinius gebėjimus, kuriais žavisi bei paprašykite pasidalinti, kurioje darbo pozicijoje ar kokia veikla užsiimantį Jus mato. Gali būti, kad kitų žmonių atsakymai suteiks Jums naujų minčių, padės pažvelgti į save kiek “kitu kampu”, atsiras naujų įžvalgų ar idėjų. Galbūt kitų atsakymai patvirtins tai, ką ir pats galvojote, todėl įgausite daugiau ryžto imtis tam tikros veiklos. Tačiau, neskubėkite priimti sprendimų remdamiesi tik artimųjų pastebėjimais, verčiau vertinkite juos kaip rekomendacijas.
Įsiklausykite, ką Jums sako ne tik protas, bet ir jausmai. Užduokite sau klausimus: Ko aš norėčiau? Kas man patiktų? Stiprus noras ir motyvacija gali padėti įveikti visas kliūtis, siekiant norimo tikslo.
Parengė: Dovilė Vitienė