Para – 24 val. Tačiau kiekvienam šis laikas turi skirtingą matą ir vertę. Vieni per parą geba tik gerai išsimiegoti ir skaniai užkąsti, kiti savo ruožtu, susikuria sau darbo vietą. Tik pamąstykite, kiek laiko praleidžiate beverčiams užsiėmimams, neteikiantiems nei poilsio, nei naudos. O kiek svajonių turite? Kiek neįgyvendintų lūkesčių? Permąstyti savo laiko valdymo ypatumus liko para. O jei šį straipsnį skaitote vakare – vos kelios valandos. Tad priminsime pagrindines laiko planavimo taisykles, kurios padės efektyvinti savo veiklą bei pasiekti produktyvumo ir sėkmingumo ne tik karjeros srityje, bet ir asmeninėje sferoje.
Tikslų ir prioritetų nustatymas. Veikla be tikslo, kaip rytas be kavos, rodos veiksmas vyksta, tačiau mieguistumas kiša koją ir mažina produktyvumą. Patartina kiekvieną dieną skirti bent 10 minučių aiškių dienos tikslų apmąstymui. Jei nėra laiko, galima tikslus nusistatyti bent jau savaitei. Tikslų apmąstymas padės kryptingai darbuotis ir nepasiduoti pašaliniams trukdžiams bei lavins pareigingumą. Tikslų apibrėžimas taip pat motyvuoja ir įpareigoja. Jei ieškote darbo ar tobulinate kalbos įgūdžius, tačiau kasdienė rutina įtraukia ir mažina motyvaciją, užsibrėžkite konkretų dienos tikslą: „išsiųsti bent penkis gyvenimo aprašymus“, „išmokti 20 žodžių“ ir pan. Už įvykdytą tikslą apdovanokite save mažu malonumu: mėgstamu saldumynu ar ramia popiete su knyga.
Rytas – aukso vertės laikas. Laikas iki 12 valandos daugumos mokslininkų ir psichologų įvardijamas kaip produktyviausias metas. Šiuo metu geriausia užsiimti kūrybine veikla, o paprastus rutininius darbus pasilikti popiečiui. Tad jei ketinate būsimam darbdaviui siųsti užklausą naujai pozicijai, motyvacinį laišką ar kitą kūrybinę užduotį, patartina rengti būtent ryte. Taip neprasilenksite su šviežių ir inovatyvių idėjų šuoru, išlaikysite minties aštrumą bei veiklos produktyvumą.
Kryptingas poilsio planavimas. Būtina konkrečiai ir aiškiai apibrėžti savo poilsio grafiką. Vieni iš žinomiausių poilsio grafikų: valanda darbo – 5 minutės poilsio, dvi valandos darbo – 10 min poilsio ir t.t. Gerai žinoma, kad po 3 valandų nepertraukiamo darbo asmuo būtinai turi pailsėti. Dar viena gerai žinoma darbo laiko planavimo technika – pomodoro laikmatis. Šios technikos esmė: 25 minutės aktyvaus darbo ir trumpa 3-5 minučių pertraukėlė. Rekomenduotina 25 minutes dirbus protinį darbą, 5 minutes praleisti fizine veikla. Toks darbinės veiklos ir pertraukėlių organizavimas ne tik didina produktyvumą, bet ir ugdo asmeninę discipliną.
Vienareikšmiškai galima teigti, jog bet koks darbas su savimi ir savo asmenybės tobulinimu yra reikalingas ir naudingas. Būtent laiko valdymo įgūdžiai – tai ne tik skambūs žodžiai ar pseudo veikla. Tai, šiuo metu itin vertinama kompetencija darbinėje aplinkoje, o asmeninis produktyvumas yra savivertės ir didesnio pasitikėjimo savimi priežastis.
Parengė: Lina Matiukaitė